Bunu da gördük: İnternette ‘dini nikah cüzdanı’ satışı

ODATV ÖZEL

Dini nikah, yaygın bilinen adıyla imam nikahı, Türkiye’de geçerliliği olmayan, resmiyeti tanınmayan bir akit.

Ülkemizde, medeni kanun gereği resmi nikah kıyma zorunluluğu bulunuyor.

Bu zorunluluk hem kadının haklarını, hem de gelecekte doğacak çocukların haklarını koruma altına alıyor.

Ancak sosyal medyada son zamanlarda ortaya çıkan bazı tanıtımlar ve altına gelen yorumlar, maalesef şüphe uyandırıyor.

TikTok’ta ‘dininikahcuzdani’ adlı bir hesap, bastırdığı defterleri satışa çıkardı. Hesapta paylaşılan tanıtımda ‘yenilenen’ baskı olduğu belirtilen cüzdan için ‘resmi nitelik taşımaz’ ibaresi yalnızca gelen yorumlara verilen birkaç yanıtta belirtiliyor.

Tanıtımın altında onlarca soru ve yorum bulunuyor:

21 Mart tarihinde T24’te yayınlanan haberde online satış platformları Çiçeksepeti, Hepsiburada ve Trendyol’un web sayfasında, “Dini Nikah Akdi Defteri” ismiyle imam nikahı defteri satışının yapıldığı ortaya çıkmış, haberin ardından ilanlar kaldırılmıştı.

Söz konusu defterin farklı platformlarda yeniden satıldığı görülüyor.

T24’ün ulaştığı Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, sitede yer alan 2022/7082 numaralı kararın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı olduğu belirtilerek, “Böyle bir defterle ilgili kayıtlı, resmi bir bilgi sistemde yok. İnternetten belirttiğiniz defteri kontrol ettim. Bu defterin telif hakları, Kültür Bakanlığı’ndan alınmış. Bu tür kitaplar normal şartlarda da bu tür telif hakları alabiliyor, internet sitesinde de bu şekilde beyan edilmiş. Bakanlık tescilli bir karar değildir, sadece bu defteri terif hakları alınmış.” ifadelerini kullanmıştı.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir