Sarıgül: Kılıçdaroğlu’nun ‘herkesin cumhurbaşkanı’ olacağına inanıyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu partisinin genel merkezinde ağırlayıp, “gün, armudun sapı, üzümün çöpü deme günü değil. Gün birleşme günüdür” diyerek Kılıçdaroğlu’na desteğini açıklayan Mustafa Sarıgül, bugün basın toplantısı düzenleyerek desteğin gerekçesini açıkladı.

Sargül, TDP Parti Meclisi’nin aldığı kararları şu sözlerle duyurdu:

“Türkiye Değişim Partisi olarak, kurulduğumuz günden bu yana tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü meclis, bağımsız yargıya dayanan demokratik parlamenter sistemden yana olduğumuzu her fırsatta anlattık. Bütün gücü, bir kişide toplayan ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ hem devletin işleyişine, hem siyasete hem de ekonomiye ciddi sıkıntılar vermiştir.

Türkiye bu sistemden çıkmalıdır, bir sonraki seçimlere demokratik parlamenter sistem içinde girmelidir. Bir sonraki seçimlerde demokratik parlamenter sistemle Türkiye normalleşmelidir. 2023 Türkiye’sinin ihtiyacı demokratik parlamenter sistemdir. Sayın Kılıçdaroğlu, uzlaşmacı kişiliği, demokrat tavrı, devlet yönetimindeki tecrübesiyle demokratik parlamenter sisteme geçişi sağlayacak en iyi adaydır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*