ABD’den Orta Doğu’ya hava harekatı! 85 İran hedefi vuruldu! Biden’dan ilk açıklama

Son dakika ABD haberleri: Ürdün-Suriye sınırındaki Tower 22 isimli ABD üssüne yapılan ölümlü saldırının ardından ABD’den Orta Doğu’yu kana bulayacak saldırıyı resmen başlattı.

ABD İRAN HEDEFLERİNE HAVA SALDIRISI BAŞLATTI

ABD, Suriye’nin Deyrizor bölgesinde Meyadin ilçesi çevresindeki İran destekli silahlı grupları hedef alan hava saldırıları düzenlendi.

CENTCOM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Irak’ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefin hava saldırısıyla vurulduğu bildirildi.

Saldırılarda ABD’den havalanan uzun menzilli bombardıman uçaklarının da yer aldığı ve 125’ten fazla güdümlü bombanın kullanıldığı belirtilen açıklamada, hedeflenen bölgelerde kumanda ve kontrol merkezlerinin, roket ve füzeler ile insansız hava araçlarının vurulduğu ifade edildi.

BİDEN’DAN HAREKAT AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Joe Biden, üs saldırısına bugün karşılık vermeye başladıklarını ve bu askeri karşılığın “kendi seçtikleri zaman ve mekanlarda” süreceğini açıkladı.

Biden, “Bu öğleden sonra benim talimatımla ABD ordusu, Suriye ve Irak’taki DMO ve ona bağlı milis gruplara ait hedefleri vurdu. Saldırıya bugün karşılık vermeye başladık, bu karşılık bizim seçtiğimiz zaman ve mekanlarda devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ABD: GÜNLER SÜRECEK UZUN BİR HAREKAT

ABD’li yetkililer Orta Doğu’daki hava harekatına ilişkin, “Irak ve Suriye’de İran destekli milislere yönelik günler sürecek uzun bir harekat kapsamında ABD hava saldırıları başladı.” açıklamasında bulundu.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI DA SALDIRIYA KATILDI

İsrail savaş uçakları da ABD’nin başlattığı hava harekatına katılarak Suriye’deki İran destekli milislere ait noktaları vurdu.

ABD Irak ve Suriye’de İran’a ait personel ve tesislerde olmak üzere birçok hedefe yönelik saldırı planlarını onaylamıştı.

NE OLMUŞTU?

ABD’ye ait Kule 22 adlı üsse düzenlenen saldırıda 3 Amerikan askeri ölmüş, 40’tan fazla asker de yaralanmıştı.

Tower 22 ilk kez hedef alınırken, 7 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye’de ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik 158’den fazla saldırı düzenlenmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir