Antik çağdan kalma tahtakurusu kalıntıları bulundu

İngiltere’de arkeologlar, Northumberland bölgesinde Hadrian Duvarı’nın güneyindeki bir Roma garnizon bölgesindeki kazı çalışmasında incelemeler yaptı. Kazı çalışmalarının sürdüğü alandaki incelemelerde Latince “Cimex lectularius” olarak bilinen tahtakurusu böceklerinin antik döneme ait kalıntılarını bulundu.

AA’nın The Guardian’dan aktardığına göre, araştırmayı yürüten Dr. Andrew Birley, bu tip minik böceklerin antik zamana ait kalıntılarını bulmanın çok ‘nadir görünen bir olay’ olduğunu ifade etti. İngiltere’ye temiz su sağlama sistemi ve banyo gibi yenilikleri getiren Romalıların, araştırmalar kapsamında, tahtakurularını da taşıdığı keşfedildi.

ROMALILAR GİYSİ, SAMAN VE TAHILLA BİRLİKTE GETİRMİŞ OLABİLİR

Araştırmacılar, Romalı tüccarların çok miktarda giysi, saman ve tahıl getirdiğini ve tahtakurularının 2 bin yıl önce bu yollarla İngiltere’ye geldiğini düşündüklerini belirtti.

Araştırmada çalışan öğrencilerden Wyse Jackson, konuya ilişkin olarak, antik zamanlarda tahtakurularının kulak enfeksiyonu gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığını ve tıbbi açıdan önemli olduğunu ifade etti. Jackson, kazı çalışmalarında keşfedilen böcek türleri ve sayılarına bağlı olarak İngiltere’nin antik dönemlerinde gıda depolama, hijyen ve atıkların bertaraf edilmesi gibi konularda bilgi edindiklerini kaydetti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir