Deprem bölgesindeki patronlardan önemli çağrı

Haber7’ye açıklamalarda bulunan Malatya 2. Organize Sanayi Müdürü Vahap Erdem, işletmelerde onarım çalışmalarını tamamladıklarını, üretim kapasitesini yüzde 70’e kadar çıkardıklarını belirtti. 

“ÜRETİM KAPASİTEMİZİ ARTIRIYORUZ”

“Depremler sonrası en büyük avantajımız Organize Sanayi Bölgesi’nde hiçbir fabrikamızın yıkıma uğramaması” diyen Erdem, her iki Organize Sanayi Bölgesi’nde toplamda 450 firmanın olduğunu ve tamamının üretime başladığını belirtti

Üretim kapasitelerinin yüzde 70’e kadar yükseldiğini ifade eden Erdem, depremden önce 45 bin olan istihdam sayısının şuan 28 bine düştüğünü söyledi.

Bir ay içinde 6 bin konutun teslim edileceğine dikkat çeken Erdem, tersine göçün hızlanmasını beklediklerini belirtti. Tersine göç ile istihdam sayılarını artıracaklarına işaret eden Erdem, “2-3 ay içerisinde istihdamda yüzde 35 artış yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

DÜNYA TİCARET KAYISI MERKEZİ FAALİYETE GEÇİYOR

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan da Haber7’ye yaptığı açıklamada, kayısı sezonunun başlamasıyla Malatya’nın ihracata katkısının artacağını belirtti.

2023 yılında 400 milyon dolarlık kayısı ihracatı yaptıklarına dikkat çeken Özcan, bu yıl ihracatı daha da artıracaklarını vurguladı. Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’nin bu ayın sonunda faaliyete geçeceğini bildiren Özcan, “Bu merkezde 460 adet işyerimiz, 40 tane depomuz bulunmaktadır. Yeni yerimiz inşallah bize ticari anlamda depremin sebep olduğu kayıplarımızı unutturacak” diye konuştu.

Vergi borçlarının ertelendiğini ancak toplu halde ödeme istendiğini belirten Özcan, bu ödemelerin taksitlendirilmesi talebinde bulunduklarını söyledi. “Devletimiz bir yıl boyunca erteledi Allah razı olsun, biz bu borçların taksitlendirilmesini istiyoruz” dedi.

“İHRACATIMIZI ARTIRACAĞIZ”

Depremden önce inşası tamamlanan Malatya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki alüminyum fabrikası da faaliyetlerini sürdürüyor. Firma yetkilisi Mehmet Yağbasan, “Fabrikayı faaliyete geçirme noktasında çok kararsız kalmıştık ancak her şeyin çalışarak olacağına inandığımız için geri adım atmadık” diye konuştu.

İş gücü kaybı nedeniyle tek vardiye çalıştıklarını ve aylık üretim kapasitelerinin 100 ton olduğunu belirten Yağbasan, vardiye sistemini artırarak üretim kapasitesini 400 tona çıkarmak istediklerini vurguladı.

Hedeflerinin ihracat odaklı bir firma haline gelmek olduğunun altını çizen Yağbasan, ihracata yönelik çalışmaları hızlandırdıklarını vurguladı.

“ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNİN ARTIRILMASINI İSTİYORUZ”

Mobilya üzerine üretim yapan firmanın sahibi Abdullah Sarı, en büyük problemin çalıştıracak eleman bulamamaları olduğunu söyledi. “Depremden önce 250 personelimiz vardı, şimdi ise bazen 150 kişiye kadar bile ulaşamıyoruz” dedi. 

Üretim kapasitelerini yüzde 75’e çıkardıklarını belirten Sarı, yüzde 100’e çıkarmak için personel sayılarını artırmaya çalıştıklarını ifade etti. İşverene asgari ücret desteğinin artırılmasını talep ettiklerini bildiren Sarı, “Destek verilirse biz de çalışana daha yüksek maaşlar veririz, böyle vatandaşları bölgeye çekebiliriz” diye konuştu.

“ÜRETİMİMİZİN YÜZDE 30’UNU İHRAÇ EDİYORUZ”

Yurt içinde ve yurt dışında birçok ünlü markaya ayakkabı üreten firmanın yetkilisi Yusuf Özdal da yaptığı açıklamada, deprem sonrası oluşan hasarları onardıklarını ve hızlı bir şekilde imalata başladıklarını belirtti. Deprem öncesine göre üretim kapasitesinin yüzde 40 düştüğünü ifade eden Özdal, “Üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz” dedi. Eleman bulmakta sorun yaşadıklarını dile getiren Özdal, şuanda 250 personel ile çalıştıklarını ifade etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir