Depremin Söndürdüğü Işıklara NASA’nın Gözünden Bakın!

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan’da dokuz saat arayla meydana gelen depremler, Türkiye ve Suriye’de büyük bir felakete yol açtı. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntıları 50 bini aşkın can kaybına neden oldu. Ortaya çıkan harita görüntüleri ise hasarın boyutunu gözler önüne serdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) internet sitesinde ise, ‘Antakya’da karanlık geceler’ başlığıyla meteroloji uydusu Suomi NPP’deki Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometre Takımı’ndan (VIIRS) elde edilen ürpertici görüntüyü paylaştı. NASA’nın haritaları, Antakya şehir merkezinin deprem öncesi ve sonrası yaydığı ışık miktarını ortaya koyuyor.

IŞIKLAR SÖNDÜ

4 Şubat ve 8 Şubat tarihli haritalar, Antakya’nın merkezinin yanı sıra ilçe, mahalle ve köylerin de karanlığa gömüldüğünü gösterdi. Black Marble HD şeklinde üretilen haritalara göre, ışıkları sönen yerlerden bazıları Samandağ, Harbiye, Dursunlu, Günyazı, Ziyaret ve Alazı.

9 Şubat’ta alınan bir diğer görüntüde bazı ışıkların geri döndüğünü kaydeden NASA, bölgenin büyük bölümünde ise karanlığın sürdüğünü aktardı.

Black Marble HD’nin BM aracılığıyla arama kurtarma çalışmaları sırasında kullanıldığını bildiren NASA, özellikle en çok yardıma ihtiyaç duyulan bölgelerin belirlenmesinde söz konusu ürünün yardımcı olduğunu yazdı.

NASA, depremin binlerce binayı yerle bir ettiği Kahramanmaraş ve Adıyaman gibi şehirlerde de benzer görüntülerin ortaya çıktığı notunu düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir