Dünyada Politika Faizi En Düşük ve En Yüksek Olan 12 Ülke Ekonomisi

Bir ülkenin merkez bankasının ekonomiyi düzenlemek için kullanılan bir araçtır. Politika faizi, genellikle ekonomik büyümeyi teşvik etmek veya enflasyonu kontrol altında tutmak amacıyla ayarlanır. 

Peki en düşük ve en yüksek politika faizleri hangi ülkelere ait? 

Hazırsanız başlayalım. ?

Politika faizi en düşük olan ülkeler. ?

1. Japonya

Japonya, uzun bir süredir negatif politika faizi uygulayan bir ülke olarak bilinir. Bu, ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve deflasyonla mücadele etmek amacıyla alınan bir önlemdir. Son verilere göre Japonya’nın faiz oranı sadece %-0.1.

2. İsviçre

İsviçre de negatif politika faizi uygulayan ülkelerden biridir. Bu, İsviçre Frangı’nın uluslararası değerini kontrol etmeye yardımcı olur. Son verilere göre İsviçre’nin faiz oranı %1.75.

3. Bostwana

%2.65

4. Fas

Fas %3

5. Cezayir

%3

6. Çin

Çin son verilere göre 3.45’lik faiz oranıyla listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Çin Hükümeti, ekonomi olarak kendilerini koruyan bir yöntem tercih etmiştir. Son verilere göre Çin’nin faiz oranı %3.45.

Politika faizi en yüksek olan ülkeler. ?

7. Sudan

Ekonomik olarak hiçbir zaman iyi denilebilecek duruma gelemeyen Sudan, listemizde yine gerilerde yer alıyor. Son  ölçümlere göre politika faizi oranı ise %27,3 bandında seyrediyor.

8. Türkiye

2023 yılı birinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 4,0 oranında büyümüştür. Buna rağmen politika faizi sıralamasında kendimize son sıralarda yer bulabiliyoruz. Şu an ülkemizdeki son faiz oranları ise %30 bandında.

9. Gana

Bir diğer yoksullukla mücadele eden ülke olan Gana’da durum yine aynı. Son ölçümlere göre politika faizi oranı %30.

10. Venezuella

Son zamanlarda ekonomik durumun hiç iyiye gitmediği ülkeler arasında yer alan Venezuella’da son politika faizi oranı %55.78’elere dayanmış durumda.

11. Arjantin

Arjantin, ekonomik istikrarsızlıkla mücadele ederken yüksek politika faizlerini sık sık kullanmıştır. Şu an Arjantin’deki güncel faiz oranı ise %118’dir.

12. Zimbabwe

Zimbabwe rekora koşuyor desek yanlış olmaz. Yoksulluk boyutunun ölçülemediği ülkelerden biri olan Zimbabwe’de son politika faizi oranı %150 olarak ölçülmüş.

Politika faizleri, ekonomik koşullar, enflasyon ve merkez bankalarının politika hedeflerine bağlı olarak değişebilir.

Bu listedeki ülkeler, politika faizini düşük veya yüksek tutarak ekonomik hedeflerine ulaşmaya çalışırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir