Faizsiz evlilik kredisi geliyor

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ANKARA- Teklife göre “aile kurumunun desteklenmesi, güçlendirilmesi, gençlerin sosyal risklere karşı korunması ve gelişimleri ile girişimlerine destek sağlanmasına yönelik kaynağın oluşturulması” amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı bir Aile ve Gençlik Fonu kurulacak. Devletin petrol, doğal gaz ve maden gelirlerinin yüzde 20’si fona kaynak olarak aktarılacak; bu oranı sıfıra kadar indirmeye veya yüzde 40’a çıkarmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

150 bin TL

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, teklifle ilgili yaptığı açıklamada Fon’a ilk etapta 4.5 ila 5 milyar TL’lik bir kaynak aktarılacağını belirterek, “Şartları tutan gençlerimize 150 bin TL’lik kredi verilecek. İki yıl ödemesiz, daha sonra dört yıl ödeme şartıyla hiçbir faiz olmaksızın bir kredi desteği uygulanacak” dedi. Usta, başvuruların, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden dijital olarak yapılacağını ve şartların tümünün dijital platformda yayınlanacağını bildirdi.

Projenin pilot illeri olarak Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya belirlendi. Leyla Şahin Usta, pilot illere gerekli görüldüğü takdirde, afet bölgesindeki 11 ilin ilçelerinin de dahil edilebileceğini söyledi. Usta, kanuna yaş ile ilgili bir kriter koymadıklarını ifade ederek kredi miktarının enflasyon oranında Fon Yönetim Kurulu tarafından güncellenebileceğine de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir