İşlemci Sektöründe Yeni Devrim: Intel Tüm Üreticilerin Kullanabileceği İlk UCle Bağlantılı Çipini Tanıttı!

Pandemi döneminden bu yana tüm dünyada devam eden ve teknoloji pazarını derinden etkileyen çip krizi hala tam olarak aşılmış değil. Söz konusu kriz nedeniyle her geçen gün yeni bir sorunla karşılaşan işlemci sektörünün büyük oyuncuları, geçtiğimiz yıl yeni bir projeye imza attı. UCle isimli yeni bir evrensel bağlantı teknolojisini geliştiren AMD, ARM, NVIDIA, TSMC ve Samsung başta olmak üzere yüzlerce şirket, çip endüstrisini tekrardan hayata döndürmek için harekete geçti. Geldiğimiz noktada Intel, yeni teknoloji ile geliştirilen ilk çip modelini tanıtarak işlemci sektöründe yeni bir devrimi başlattı.

Detaylar ?

İşlemci sektörünün önde gelen şirketlerinden Intel, geçtiğimiz günlerde yeni bir çip modelini tüm dünyada sergiledi.

Firmanın Universal Chiplet Interconnect Express veya kısaca “UCle” adı verilen bağlantı teknolojili çip modeli, her ne kadar sessiz sedasız tanıtılmış olsa da sektörde yeni bir devrim olarak nitelendiriliyor.

Evrensel bağlantı destekli yeni bir çip teknolojisini temsil eden UCle, şu anda AMD, ARM, NVIDIA, TSMC ve Samsung başta olmak üzere yüzlerce üretici tarafından destekleniyor.

İyi güzel de neden? Yeni UCLe teknolojisi neden bu kadar önemli ve sektörde neleri değiştirecek? Gelin hep beraber ayrıntılara bir göz atalım.

İlk olarak Intel tarafından hayata geçirilen UCle, birbirinden farklı üretim mimarilerini benimseyen üreticilerin toplu olarak kullanabildiği yeni bir çip bağlantı teknolojisi.

Bu bağlamda, UCle teknolojisinin ana amacı sahip olduğu geniş yelpazeli ve açık kaynaklı tasarımı sayesinde üreticileri yeni bir işlemci teknolojisinde buluşturmak ve standartlaştırılmış arayüzü destekleyen bir ekosistem oluşturmak.

Böylece, hala etkisini sürdüren çip krizi nedeniyle yara alan işlemci firmaları, diğer üreticilerden yeni çip setlerini kolayca tahsis edebilecek ve geliştirdikleri ürünleri dünya çapında pazarlayabilecek.

Bu sayede şirketler, üretim aşamasında karşılaştığı zorlu maliyelerden kurtulurken, aynı zamanda daha çok büyüyecek ve yeni inavosyanlara yelken açabilecek.

Öte yandan, yeni teknoloji üzerinde çalışmalar yürüten tek firma Intel değil. Bahsettiğimiz gizi 120 farklı şirket tarafından desteklenen UCle, AMD ve NVIDIA gibi diğer işlemci devlerinin de yeni projelerinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir